پرسش و پاسخ

عمل کورتاژ تشخیصی
دی ۲۵, ۱۳۹۶
📌 ویتامین D کافی میتواند در پیشگیری از بعضی سرطانها موثر باشد
آذر ۵, ۱۳۹۷

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

1بارداری خارج رحمی چیست؟
به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی بغیر از جداره داخلی رحم مستقر می شود و شروع به رشد می کند. 98% از این حاملگی ها درون لوله های فالوپ اتفاق می افتد، با این حال امکان دارد در نقاط دیگری مثل تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز رخ دهد.
2حاملگی خارج رحمی چطور تشخیص داده می شود؟
اولین گام برای تشخیص پرسش و پاسخ بین بیمار و متخصص زنان زایمان و همچنین معاینه متخصص است. گام بعدی معمولاً انجام تست کمی بارداری (مثبت یا منفی) و یا کیفی (اندازه گیری سطح هورمون ها) است. در برخی موارد امکان دارد متخصص به هنگام معاینه لگنی وجود یک توده کوچک را احساس کند. در صورتی که متخصص زنان به وجود این نوع حاملگی مشکوک باشد، ترکیبی از تست های بارداری و سونوگرافی لگنی می تواند به تشخیص کمک کند. بهترین روش سونوگرافی واژینال است. البته امکان دارد با وجود انجام این تست متخصص نتواند نظر قطعی بدهد اما دست کم می تواند وجود توده ای در لوله های فولوپ و یا نقاط دیگر را تشخیص دهد و همچنین عدم وجود جنین در رحم را نیز تشخیص دهد.
3بعد از پارگی کیسه آب چه کنیم؟
اگر کیسه آب مادر قبل از ۴ ماهگی دچار پارگی شود به دلیل کامل نشدن کودک و ناتوانی او خطرات زیادی مادر و جنین را تهدید می ‌کند. در این حالت نگهداری و زنده نگه داشتن جنین بسیار دشوار است و مادر حتما باید تحت نظارت متخصص قرار بگیرد و بستری شود. گاهی در این موقعیت به دلیل خطراتی که جنین را تهدید می‌ کنند احتمال خاتمه دادن به بارداری زیاد می‌ شود. اما در مواقعی که پارگی کیسه آب در ماههای پایانی اتفاق بیفتد، با مراجعه به متخصص زنان زایمان و انجام مراقبت‌های ویژه و استراحت مطلق مادر احتمال تشکیل مجدد مایع درون کیسه آب وجود دارد. به شرط آن‌ که مادر تحت مراقبت متخصص زنان قرار بگیرد و حرارت بدنش به طور مرتب بررسی شود.
4IUI چیست؟
در این روش اسپرم ها ی تهیه شده از مرد جدا می شود به این صورت که اسپرم هایی که طبیعی تر بوده و یا اینکه دارای کیفیت و تحرک مطلوبی هستند از دیگر اسپرم ها جدا می شوند و توسط متخصص زنان و زایمان به رحم تزریق می شود با انجام این روش احتمال اینکه اسپرم و تخمک درون رحم پیوند داده شوند و لقاح انجام بگیرد بالاتر می رود.با انجام این روش توسط متخصص احتمال باداری زوجین تا چندین درصد بالاتر می رود. بهتراست کسانی که دارای مشکلات زیر هستند روش IUI را انجام دهند مردان با مایع منی و اسپرم ها ی کم در کسانی که مقدار زیادی اسپرم نامطلوب وجود دارند وجود آنتی اسپرم در مایع منی در مردان که مانع از بارور بودن اسپرم ها می شود عدم تحرک کافی اسپرم مشکلات مربوط به تخمک گذاری و وجود ترشحات خطرناک در رحم عدم توانایی نعوظ و انزال در مردان ناباروری به دلایل دیگر
5IVF چیست ؟
لقاح آزمایشگاهی (IVF) شیوه‌ای پزشکی است که در آن سلول تخمک بالغ از زن گرفته می‌شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می‌یابد و رویان حاصل توسط متخصص برای ادامه بارداری طبیعی در رحم همان زن یا زن دیگری کاشته می‌شود.

 

admin
admin
دکتر شراره صدری نائینی جراح ومتخصص زنان وزایمان و نازایی جراحی پیشرفته لاپاروسکوپی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران تلفن مطب ۰۲۱۴۴۴۴۷۷۳۳-۰۲۱۴۴۴۶۸۹۱۲
  تماس با مطب